HISTORIA I KRONIKA NASZEJ PARAFII
roraty 2023
Boże narodzenie to czas, do którego trzeba się przygotować. Odbywa się to w czasie Adwentu, uczestnicząc w Roratach . W naszej parafii po Roratach, dla dzieci są śniadania u ks. Proboszcza .
40 - godzinne nabożeństwo eucharystyczne wtorek 12.09 - czwartek 14.09.2023
Odbyło się 40 -godzinne nabożeństwo eucharystyczne. Msze Św. z nauką rekolekcyjną. Kazania głosił Ks. prałat Stanisław Hołodok.
W dzień odpustu parafialnego o godz.18.00 Mszy Św. przewodniczył Ks. Bp. Henryk Ciereszko.
Po mszy Św. procesja eucharystyczna i poświęcenie krzyża na cmentarzu. Dzieci i młodzież z rodzicami po procesji bawili się na ognisku integracyjnym przy plebanii.
7 marca 2019 - nowa część cmentarza grzebalnego - dalszy ciąg prac
Wyrównanie terenu nowej części cmentarza przy pomocy maszyny zwanej muldożerem. Gąsienicowy ciągnik z przyczepionym z przodu urządzeniem zebrał około 25 cm gleby wraz z tym wszystkim, co się w niej znajdowało (resztki korzeni, patyki) i pozostawił po sobie równy, wypielony i przygotowany praktycznie pod wysiew trawy teren. Wysiewem zajmiemy się pewnie na przełomie kwietnia i maja.
23 lutego 2019 - Wielki Bal Karnawałowy
Iście szampańska zabawa w doborowym towarzystwie, przy doskonałym jedzeniu i muzyce tanecznej. Santana jak zwykle stanęła na wysokości zadania – za co serdecznie dziękujemy. Bal stanowił doskonałą okazję do integracji parafii. Znamy się z niedzielnych Mszy świętych, z nabożeństw, a nawet nie znamy swoich imion. A tak mogliśmy się poznać bliżej nie tylko przy przysłowiowym “różańcu” ale i w “tańcu”. Itegrowało i bawiło się ponad 180 uczestników na dwóch pięknych salach.
8 lutego 2019 - dalszy etap prac na nowym cmentarzu grzebalnym
Mimo, iż jeszcze nie stopniały śniegi, rozpoczęliśmy kolejny sezon prac na nowej części cmentarza grzebalnego. Zostały usunięte i zutylizowane korzenie pozostałe po zeszłorocznym karczowaniu lasu. Teraz czeka nas wyrównanie terenu, zasianie trawy i ogrodzenie całości cmentarza.
2 lutego 2019 - Matki Bożej Gromnicznej - koncert kolęd żegnający tegoroczny żłóbek
Niezastąpiona schola AVEO przygotowała nam prawdziwą ucztę duchową. Po Mszy o 18 mogliśmy drugi raz w tym roku uczestniczyć w bardzo pięknym koncercie kolęd. Na zakończenie koncertu ks. proboszcz uroczyście wyniósł figurkę Dzieciątka. Żegnamy kolędy i żłóbek do następnych Świąt Bożego Narodzenia. Daj Boże obyśmy wszyscy tego doczekali w zdrowiu, szczęściu i Bożym błogosławieństwie.
20 stycznia 2019 - zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Na Sumę zaprosiliśmy małżeństwa mieszane naszej Parafii. W trakcie Mszy zostały odnowione przyrzeczenia małżeńskie, na zakończenie zaś wszystkim zgromadzonym parom zostało udzielone specjalne błogosławieństwo. Niech różnice w obrębie denominacji chrześcijan nie stanowią przeszkody w Bożym rozgrzewaniu ogniska rodzinnego.
6 stycznia 2019 - Uroczystość Trzech Króli
A po wieczornej Mszy Świętej… koncert kolęd w wykonaniu naszej “dziecięcej scholi” która od dnia dzisiejszego nosi nazwę “AVEO”. Dziękujemy za ucztę duchową i czekamy na następną.
Na zdjęciu “pokoncertowym” schola i ks. proboszcz – największy sympatyk scholi.
30 grudnia 2018 - Święto Świętej Rodziny
Święto Świętej Rodziny z Nazaretu stanowiło doskonałą okazję do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich par, które w tym roku obchodziły swój jubileusz podzielny przez 5 (5, 10, 15 itd. lat pożycia małżeńskiego). Jubilatom gratulujemy i życzymy kolejnych jubileuszy… podzielnych przez 100!
24 - 25 grudnia 2018 PASTERKA A.D. 2018
“Witaj dwakroć narodzony – raz – z Ojca przed wieków wiekiem, a teraz z Matki człowiekiem!” –
– Wszystkim naszym Parafianom składamy najserdeczniejsze, z serca płynące życzenia Bożego błogosławieństwa, nieustannej asystencji Ducha Świętego i pokoju bijącego z blasku Nowonarodzonego Chrystusa. Niech Bóg który staje się w Dziecinie naszym bratem obdarzy Was nadto zdrowiem, wzajemną miłością, prawdziwie chrześcijańską radością i wszelkimi innymi łaskami których to najbardziej potrzebujecie.
16-18 grudnia 2018
Rekolekcje Adwentowe wygłosił nam ks. Marcin Pierzchało, egzorcysta diecezjalny. Stanął przed nami nie tylko jako kapłan nauczający, ale głównie jako świadek Pana Jezusa.
grudzień 2018 - RORATY!
Dzięki uprzejmości Zakładu Pogrzebowego Gąsowscy, tegoroczne Roraty kończyły się symboliczną szklanką gorącej herbaty i batonikiem. Na zdjęciu Szefowa – Pani Kasia przy swoich obowiązkach poczęstunku bywalców Rorat.
24 listopada 2018
Zakończono remont plebanii. W ramach remontu odrestaurowano wszystkie (3) mieszkania księży, pokój gościnny i jego łazienkę, refektarz, toaletę dolną, kancelarię. Zmodernizowano instalację elektryczną i internetową.
wrzesień - październik 2018
Termomodernizacja świątyni. Docieplono strop naszego kościoła. Na całej powierzchni pokrytej (lub zupełnie niepokrytej) tzw. “flokami” rozłożono watę mineralną, a następnie pokryto ją substancją zatrzymującą ciepło, a jednocześnie odprowadzającą parę wodną.
13-15 września 2018
Czterdziestogodzinnemu nabożeństwu przygotowującemu do dorocznego odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego i samemu odpustowi przewodniczył obecny ks. proboszcz parafii z której pochodzi nasza świątynia – ks. Andrzej Horaczy. Mówił o Eucharystii, potrzebie życia sakramentalnego i wartości, jaką dla chrześcijanina ma znak Krzyża Świętego.
25 sierpnia 2018 -
Na naszej parafii zaszły zmiany wikariuszowskie. Ks. Jan Filewicz został przeniesiony do posługi w parafii św. Jadwigi w Białymstoku, a ks. Łukasz Laszuk do parafii św. Antoniego w Niewodnicy. Zasłużonych kapłanów wymienili ks. Krzysztof Maliszewski oraz ks. Karol Cimoch. Wszystkim kapłanom życzymy błogosławieństwa Bożego na nowych placówkach.
17 czerwca 2018 - Msza św. przy Pomniku Ofiar Faszyzmu
Jak każdego roku zgromadziliśmy się licznie przy pomniku Ofiar Faszyzmu w Grabówce. Po Eucharystia sprawowanej w ich intencji, uczestnicy uroczystości przeszli na pobliski cmentarz i złożyli kwiaty oraz zapalili symboliczne znicze na grobach pomordowanych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, magistratu, służb mundurowych i cywilnych. Znaczna część instytucji była reprezentowana przez poczty sztandarowe.
Pośród licznie zgromadzonych mieszkańców nie zabrakło również i naszej dziatwy. Chwalebnym jest, że pamięć o tragicznych skutkach wojny i jej ofiarach pielęgnowana jest w naszych rodzinach. Miejmy nadzieję, że dzięki tej pamięci ci, którzy dziś są młodym pokoleniem, gdy osiągną wiek dojrzały, również będą cenili pokój jako wielkie dobro i zrobią dostatecznie dużo, aby ten pokój na świecie utrzymać.
3 czerwca 2018 - Festyn Rodzinny
Festyn Rodzinny w naszej Parafii. A na nim – lody, ciasta, ciasteczka, kiełbaska i inne grillowane pyszności, wata cukrowa, napoje. Do tego malowanie twarzy, skręcanie balonów, quizy, zabawy, cuda i wianki na kiju. Wszystko to przy doskonałej pogodzie, humorze, atmosferze. Do zobaczenia za rok!
maj-czerwiec 2018
Dokonano modernizacji instalacji elektrycznej w kościele oraz umieszczono piorunochron na najwyższym punkcie świątyni (krzyż na wieży kościelnej). Jednocześnie przeprowadzono badania instalacji odgromnikowej. Pozyskano także właściwe certyfikaty jej sprawności.
31 maja 2018 Uroczystość Bożego Ciała
Doroczna Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami naszej miejscowości. Pan Jezus Eucharystyczny z monstrancji niesionej kolejno przez wszystkich księży posługujących na naszej parafii błogosławił nasze rodziny, domostwa i gospodarstwa. A my licznie zebrani przy pięknej pogodzie daliśmy świadectwo naszej wiary w Jego obecność w konsekrowanym chlebie.
30 maja 2018
Zakończenie majowego. W tym roku wprowadziliśmy dodatkowe majowe dla młodzieży. Schola młodzieżowa była wspierana scholą dorosłą. Na zakończenie urządziliśmy wspólną majówkę jednocześnie testując trzy sprawy – “integrację mimo różnic wiekowych” (udało się!), miejsce spotkań – świeżo wykarczowany obszar (udało się!) i dar od firmy JOBIMET – duży grill (udało się!).
13 maja 2018 - I Komunia Święta
53 naszych małych parafian przystąpiło dziś do I Komunii Świętej. W otoczeniu rodziców, chrzestnych, rodziny i zaproszonych gości pierwszy raz w życiu nasi młodzi przyjaciele mogli w pełni uczestniczyć we Mszy św. Pozostaje tylko życzyć im, aby Pana Jezusa przyjmowali jak najczęściej, a dzięki temu coraz bardziej Go kochali i okazywali tą miłość również poprzez miłość wobec bliźniego.
25 kwietnia - 18 maja 2018
Po wyłączeniu ziemi przeznaczonej pod cmentarz z produkcji leśnej, rozpoczęliśmy wycinkę i karczowanie lasu. W ruch poszły rębaki, piły motorowe, podnośniki i siła mięśni.
Pozostało już “tylko” wykarczować korzenie pozostawione w ziemi i całość uporządkować.
Przy okazji udało się również uporządkować działkę między plebanią a cmentarzem.
Na koniec tego etapu prac, pozyskane drewno trzeba było zwieźć do tartaku przetrzeć i zabezpieczyć.
Wszystkim zaangażowanym firmom i osobom bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc.
17 kwietnia 2018 - Bierzmowanie
17 kwietnia Roku Pańskiego 2018, z rąk Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego, 51 młodych ludzi przyjęło Sakrament Bierzmowania. Niech Duch Święty, którego przyjęli wraz z tym Sakramentem umocni ich i utwierdzi, aby swoją wiarę mężnie wyznawali, bronili jej i według jej zasad żyli.
14-16 kwietnia 2018 - Rekolekcje Wielkopostne
Rekolekcje Wielkopostne. Wzmożony czas rachunku sumienia, zastanawianiem się nad życiem i jego zgodnością z wiarą. Pogłębiona refleksja nad naprawą tego, co można naprawić i modlitwa o naprawę tego, co wydaje się zbyt trudne do naprawy. Tegorocznym rekolekcjom przewodniczył Werbista, o. Edward Konkol – znany między innymi ze stowarzyszenia “Droga” i innych dzieł miłosierdzia.
8 kwietnia 2018 - Niedziela Bożego Miłosierdzia - Wieczernica
Po Mszy wieczornej ‘grupa inicjatywna’ zorganizowała Parafianom Wieczernicę o Bożym Miłosierdziu. Wybór tekstów dotyczył opisu tego przymiotu Boga oraz sposobów Jego uczczenia i obietnic łask tym, którzy czczą i czynią miłosierdzie wobec innych. Fragmenty Dzienniczka s. Faustyny przeplatane były dobranym śpiewem. Na zdjęciu (fot. J. Turek) wspomniana ‘grupa inicjatywna’.
3 grudnia 2017
Dekretami ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC, Metropolity Białostockiego, dotychczasowy proboszcz parafii, ks. Andrzej Brzozowski objął parafię św. Jadwigi w Białymstoku. Na jego miejsce został mianowany dotychczasowy dyrektor Radia i, ks. Janusz Wiśniewski.
Pożegnanie ks. Andrzeja odbyło się w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata – 26 listopada, natomiast powitanie nowego proboszcza w dniu kanonicznego objęcia parafii, czyli 3 grudnia, w I Niedzielę Adwentu.
rok 2007 - 3 grudnia 2017
W roku 2007 na zasłużoną emeryturę odszedł dotychczasowy ksiądz proboszcz Michał Ozdowski, natomiast jego miejsce objął młody kapłan ks. Andrzej Brzozowski, który tę funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Oprócz niego na parafii pracują dwaj księża wikariusze: od 2006 roku ksiądz Jan Filewicz oraz od 2010 roku ks. Sebastian Kondzior. Od paru lat w naszym sąsiedztwie powstała parafia prawosławna. Dobre współżycie wiernych obu wyznań może świadczyć o duchu ekumenizmu. Umacnia się on przez spotkania i wspólne modlitwy, jak chociażby przy poświęceniu krzyży, ustawionych obok siebie. W parafii istnieje i działa: Akcja Katolicka, Caritas, Pokutna Grupa Modlitewna, Trzeci Zakon, liczne Kółka Różańcowe, ministranci, lektorzy i oaza dziecięca i młodzieżowa, schola, chór.
14 września, 1995
Budowa została uwieńczona w dniu odpustu parafialnego 14 września 1995 r., kiedy to ks. Arcybiskup Metropolita Stanisław Szymecki poświęcił nową plebanię. Na dziesięciolecie istnienia naszej parafii, zostały wykonane dwie duże inwestycje: pokrycie Kościoła nową blachą, tzw. szwedzką, wraz z nowym krzyżem i wieżyczką, oraz ocieplenie ścian kościoła, wraz ze wstawieniem wszystkich nowych okien.
Ale budynki i inwestycje to nie wszystko, dzięki łasce Pana Boga i modlitwie parafian Bóg z naszego grona wybrał do swojej służby kapłana Adama Siegieniewicza, który w świątyni parafialnej sprawował Mszę świętą prymicyjną.
23 czerwca, 1992
Parafia została pozbawiona pasterza, lecz biskup nie pozwolił na to, aby parafianie odczuwali lęk i strach niczym owce z przypowieści. 23 czerwca 1992 r., już wówczas Arcybiskup Metropolita Białostocki, Edward Kisiel, mianował Ks. Michała Ozdowskiego proboszczem parafii Krzyża Świętego w Grabówce. Pilnym zadaniem nowego proboszcza i parafian była budowa plebanii. W kronice czytamy: dnia 23 listopada, przy pięknej i ciepłej pogodzie, rozpoczęto wykopy pod fundamenty plebanii, a już następnego dnia wylewano fundamenty.
14 czerwca, 1992
Niestety energiczny proboszcz – ks. Wojciech niedługo cieszył się nową parafią i kościołem, zachorował i od stycznia 1992 r. przebywał w szpitalu. Choroba postępowała nieubłaganie. W dniu 14 czerwca 1992 r. umarł w swoim domu rodzinnym w Wasilkowie. Parafia została pozbawiona pasterza, lecz biskup nie pozwolił na to, aby parafianie odczuwali lęk i strach niczym owce z przypowieści.
25 listopada, 1990
Ksiądz proboszcz swoją troską otaczał również tych parafian, których droga na tej ziemi już się zakończyła. W uroczystość Chrystusa Króla, 25 listopada, 1990 r., Ks. Biskup Edward Kisiel, przy udziale duchowieństwa i bardzo licznie zgromadzonych wiernych, dokonał poświęcenia kościoła i cmentarza grzebalnego.
23 października, 1989
„Jak może jednak istnieć parafia bez kościoła?”
Te słowa niczym proroctwo odniosło niemal natychmiastowy skutek, gdyż dnia 23 października dochodzi do ważnego wydarzenia w parafii – rozpoczyna się budowa świątyni, składanie elementów kościoła, który jako dar został ofiarowany przez parafię z Marianowa. Codziennie, w pocie czoła i z wielką uwagą przy budowie Domu Bożego pracowało około 15 osób. Prace posuwały się ekspresowym tempem, z dnia na dzień obserwowano wielkie zmiany na kościelnym placu, których ukoronowaniem było Boże Narodzenie 1989r., tego dnia nowo – narodzony Bóg – Jezus Chrystus zamieszkał w złożonym przez parafian kościele. Na grabowskiej ziemi rodzi się Chrystus. Na tej ziemi, która podczas ostatniej wojny przyjęła tysiące ofiar rozstrzelanych przez okupantów, stanął kościół. Dziś, Chryste, robimy Ci miejsce u nas i tu w kościele, i w naszych sercach.
14 września 1989
Trzy miesiące po erygowaniu parafii dnia 14 września 1989 roku odbył się pierwszy odpust parafialny, o którym czytamy w kronice parafialnej: Kiedy w domach rosło ciasto na bułki i pierogi, kobiety kolorowo przystrajały daszek, pod którym znajduje się ołtarz, oraz dębowy krzyż. Wieczorem odbyła się Msza św. odprawił ją i kazanie wygłosił ks. Jan Pankiewicz, profesor Seminarium Duchownego w Białymstoku.
20 czerwca, 1989
Początkiem powstania parafii Krzyża Świętego w Grabówce był dekret księdza biskupa Edwarda Kisiela, z dnia 20 czerwca 1989 roku. Swoim zasięgiem pierwotnie obejmowała następujące miejscowości: Grabówkę, Sobolewo, Zaścianki wraz z koloniami przyległymi do wymienionych miejscowości oraz Henrykowo i Sowlany. Pierwszym proboszczem nowo – powstałej parafii został ks. Wojciech Pełkowski, kapelan Ludzi Pracy i Solidarności. Swoim radosnym usposobieniem i entuzjazmem zjednywał ludzi, którzy również byli zadowoleni z powstania nowej, bliskiej im parafii.
Początek powstania parafii Krzyża Świętego w Grabówce
Parafia dziś
Liczba katolików: 4499
Do parafii należą:
miejscowości: Grabówka, Zaścianki 1 km, Sowlany 2km, Sobolewo 3 km, Henrykowo 4,5 km, Bobrowa Dolina 7km
Kaplice na terenie parafii:
w Domu Opieki Społecznej w Zaściankach
w Domu Opieki Społecznej w Bobrowej
Cmentarz grzebalny:
W odległości 100 metrów od kościoła znajduje się założony razem z parafią i poświęcony w 1990r. parafialny cmentarz grzebalny. Natomiast na terenie parafii znajdują się szczególne miejsca, w którym czczona jest pamięć zmarłych ofiar zbrodni hitlerowskich z lat 1941-44, którymi są dwa cmentarze. Na jednym spoczywa 16 tysięcy zamordowanych, a na drugim 360 – głównie są to białostoczanie i członkowie Armii Krajowej. Od roku 1993 na Wielkim Cmentarzu Ofiar jest odprawiana Msza św. z licznym udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz i wiernych.