Program przygotowania do Bierzmowania dla kandydatów klas ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/25
Terminy spotkań przed bierzmowaniem:
22 IX 2024r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
13 X 2024r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
27 X 2024r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
17 XI 2024r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
24 XI 2024r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
14 XII 2024r. Msza Św. o 6.40 rano Roraty
19 I 2025r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
09 III 2025r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
30 III 2025r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
27 IV 2025r. Msza Św. godz.18.00 i spotkanie
Planowany termin Sakramentu Bierzmowania to …
Wymagania dla wszystkich:
– nabożeństwo różańcowe (październik) – (minimum 6 razy);
– nabożeństwo majowe (maj) – (minimum 6 razy);
– roraty – (minimum 3 razy);
– droga krzyżowa – (minimum 3 razy);
– triduum paschalne (wielki czwartek, wielki piątek, wielka sobota).
Ponadto:
– udział w comiesięcznych spotkaniach;
– uczestnictwo we Mszach świętych ;
– comiesięczna spowiedź;
– uczestnictwo w katechezie szkolnej – pozytywna opinia katechety
Wymagane dokumenty:
- Dokumentem koniecznym do dopuszczenia do Sakramentu Bierzmowania jest metryka chrztu świętego. (osoby, które zostały ochrzczone w innej parafii niż nasza w Grabówce). Metryki dostarczamy bezpośrednio do ks. Mieszka w terminie do końca listopada.
- W przypadku osób spoza parafii (według aktualnego miejsca zamieszkania – nie zameldowania), konieczna jest zgoda własnego proboszcza na udzielenie sakramentu poza parafią zamieszkania.
Kto może zostać świadkiem przy Bierzmowaniu?
- Świadkami przy Bierzmowaniu mogą być osoby, które przyjęły Sakrament Chrztu, Eucharystii, Bierzmowania i są osobami praktykującymi. Nie mogą być to osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauką Kościoła np. w związku cywilnym, konkubinacie lub niemający nic wspólnego z życiem Kościoła (niepraktykujący, albo praktykujący tylko „od święta”).
- Świadkowie spoza naszej parafii przedstawiają zaświadczenia swojego księdza proboszcza, iż mogą pełnić tę funkcję. Świadkowie z naszej parafii Grabówka zgłaszają się do kancelarii osobiście.
Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do “sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, “przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”.
W Starym Testamencie prorocy zapowiadali, że Duch Pana spocznie na oczekiwanym Mesjaszu ze względu na Jego zbawcze posłanie. Zstąpienie Ducha Świętego na Jezusa, kiedy Jan udzielał Mu chrztu, było znakiem, że jest On tym, który miał przyjść, że jest Mesjaszem, Synem Bożym. Jezus poczęty za sprawą Ducha Świętego urzeczywistnia całe swoje życie i całe swoje posłanie w pełnej jedności z Duchem Świętym, którego Ojciec daje Mu “z niezmierzonej obfitości” (J 3, 34).