Przygotowanie rozpoczyna się co najmniej 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu.
Zgłoście się do kancelarii parafialnej (parafii, do której aktualnie należy narzeczona lub narzeczony) w celach organizacyjnych:
- Ustalcie datę ślubu;
- Uzyskajcie informacje o wymaganych dokumentach;
- Ustalcie datę spisania protokołu przedślubnego.
Zapiszcie się na kurs przedmałżeński
- Zorientujcie się w terminach katechez przedmałżeńskich;
- Jeżeli udział w katechezach organizowanych przez parafie żadnego z Was nie jest możliwy, wybierzcie i zgłoście się na katechezy wg terminarza http://rodzinabialystok.pl/narzeczeni/katechezy-przedmalzenskie.
Po rozpoczęciu katechez przedślubnych
Umówcie się na pierwsze z trzech obowiązujących spotkań w parafialnej poradni rodzinnej (wykaz poradni http://rodzinabialystok.pl/narzeczeni/poradnie-rodzinne). Daty kolejnych spotkań ustalicie z doradcą rodzinnym.
Trzy miesiące przed ślubem w kancelarii parafialnej
Wraz z duszpasterzem sporządźcie protokół przedślubny w parafii, w której przygotowujecie dokumenty.
Wymagane dokumenty:
- świadectwo chrztu świętego z wpisem o sakramencie bierzmowania obydwu stron wydane w celu zawarcia małżeństwa (ważne 6 miesięcy od daty wydania);
- strona owdowiała – akt zgonu współmałżonka;
- zaświadczenie ukończenia katechezy przedmałżeńskiej, tzw. kurs przedmałżeński i dnia skupienia;
- zaświadczenie o odbyciu 3 spotkań w poradni rodzinnej;
- zaświadczenie o odbyciu 2 spowiedzi przedślubnej;
- dowody osobiste;
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, w trzech egzemplarzach (ważne 6 miesięcy od daty wydania);
- W przypadku zwarcia ślubu poza parafią zamieszkania, należy uzyskać licencję parafii zamieszkania do celebracji sakramentu małżeństwa w parafii, która nie jest parafią własną ani narzeczonej ani narzeczonego.
Powyższa procedura dotyczy sytuacji standardowych, w których nie potrzeba dodatkowych dokumentów i pozwoleń do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. W pozostałych przypadkach, potrzebne informacje otrzymacie w kancelarii parafialnej.
Spowiedź przedślubna
- Obowiązuje dwukrotna spowiedź (I – po rozpoczęciu przygotowań do ślubu. Powinna to być spowiedź generalna, najlepiej z całego życia, II – w najbliższych dniach poprzedzających zawarcie małżeństwa);
- Odbywając spowiedź poinformujcie kapłana o tym, że jest to spowiedź przedślubna;
- Po spowiedzi poproście kapłana o potwierdzenie przystąpienia do spowiedzi na dokumencie, otrzymanym w kancelarii.
Zapowiedzi
Są informacją o zamiarze zawarcia przez Was związku małżeńskiego, podaną do publicznej wiadomości celem stwierdzenia Waszego stanu wolnego oraz wykluczenia przeszkód do zawarcia małżeństwa. Odczytane przez 2 kolejne niedziele w czasie ogłoszeń.
Tuż przed ślubem
Spotkajcie się organizacyjnie w parafii ślubu:
- Dopełnijcie wszelkich formalności związanych z dokumentacją;
- Uzgodnijcie z duszpasterzem szczegóły ceremonii, oprawę liturgii itp.
“Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”.
Pismo święte zaczyna się od opisu stworzenia mężczyzny i kobiety na obraz i podobieństwo Boże, a kończy wizją “Godów Baranka” (Ap 19, 7. 9). Od początku do końca Pismo święte mówi o małżeństwie i jego “misterium”, o jego ustanowieniu i znaczeniu, jakie nadał mu Bóg, o jego początku i celu, o różnych sposobach jego urzeczywistniania w ciągu historii zbawienia, o jego trudnościach wynikających z grzechu i jego odnowieniu “w Panu” (1 Kor 7, 39), w Nowym Przymierzu Chrystusa i Kościoła.
[/vc_column_text][/vc_column_inner]W obrządku łacińskim małżeństwo między dwojgiem wierzących katolików jest zazwyczaj zawierane podczas Mszy świętej, ze względu na związek wszystkich sakramentów z Misterium Paschalnym Chrystusa. W Eucharystii urzeczywistnia się pamiątka Nowego Przymierza, przez które Chrystus na zawsze zjednoczył się z Kościołem, swoją umiłowaną Oblubienicą, za którą wydał samego siebie. Słuszne jest zatem, by małżonkowie przypieczętowali swoją zgodę na wzajemne oddanie się sobie przez dar własnego życia, jednocząc się z ofiarą Chrystusa za Kościół, uobecnioną w Ofierze eucharystycznej, i przyjmując Eucharystię, ażeby skoro spożywają to samo Ciało i tę samą Krew Chrystusa, “tworzyli jedno ciało” w Chrystusie.
“Obrzęd zaślubin jako sakramentalny akt uświęcenia… winien być sam w sobie ważny, godny i owocny”. Przyszli małżonkowie powinni więc przygotować się do celebracji swych zaślubin przez przyjęcie sakramentu pokuty.
Żródło: Katechizm Kościoła Katolickiego, Dział drugi, Rozdział trzeci, Artykuł VII: Sakrament małżeństwa.